Poziv Europskog upravnog odbora za mlade (CDEJ)

PočetnaObavijestiPoziv Europskog upravnog odbora za mlade (CDEJ)
Registracija i prijava za strucno usavrsavanje

Europski upravni odbor za mlade (CDEJ) dostavio je Poziv za dostavu prijava za aktivnosti koje će se održati u suradnji s Europskim omladinskim centrima u 1. semestru 2026. godine, kao dio programa Mladi za demokraciju, s molbom da isti dostavimo omladinskim organizacijama zainteresiranim za suradnju s Odjelom za mlade Vijeća Europe.

Aktivnosti se tiču studijskih sesija i “specijalnih projekata”. Program rada za 2026. godinu će se provoditi prema očekivanim rezultatima koje je odredilo Zajedničko vijeće za mlade za dvogodišnje razdoblje 2024.-2027.

Potrebno je dostaviti prijedloge za aktivnosti u sljedećim oblastima:

  1. Revitalizacija pluralističke demokracije, sa sljedećim orijentacijama:

–  zastupanje i promoviranje sudjelovanja mladih u političkim procesima,

– razumijevanje utjecaja umjetne inteligencije i potpora sudjelovanja mladih u procesima upravljanja umjetnom inteligencijom i internetom,

– implementacija Revidirane europske povelje o sudjelovanju mladih u lokalnom i regionalnom životu, s fokusom na mlade ljude u ruralnim područjima, manjine ili ugrožene grupe,

–  rješavanje utjecaja klimatske krize i degradacije okoliša na mlade ljude i demokraciju.

  1. Pristup pravima mladih ljudi, sa sljedećim orijentacijama:

– implementiranje Preporuke Odbora ministara CM/Rec(2016)7 0 pristupu mladih pravima,

– omogućavanje pristupa mladih iz ugroženih kvartova socijalnim pravima (Preporuka Enter!),

– edukacija o građanstvu i ljudskim pravima s mladima (implementacija Povelje Vijeća Europe o obrazovanju za demokratsko građanstvo i ljudska prava),

– rješavanje utjecaja pandemije Covid-19 na mlade ljude i ostvarivanje socijalnih prava, uključujući fizičko i mentalno zdravlje.

  1. Zajednički život u mirnim i inkluzivnim društvima, sa sljedećim orijentacijama:

Borba protiv svih oblika diskriminacije, rasizma i isključenosti, uključujući strukturne forme. s posebnim fokusom na:

  • participaciju mladih Roma i borbu protiv anticiganizma;
  • socijalnu inkluziju mladih izbjeglica i njihovu tranziciju iz djetinjstva u punoljetstvo;
  • višestruku diskriminaciju i intersekcionalnost (uključujući rodnu ravnopravnost, seksualnu orijentaciju, rodni identitet i invaliditet).

Omogućavanje mladima da promoviraju mirne društvene zajednice pružajući im prilike da igraju aktivnu ulogu u:

– interkulturnom dijalogu; izgradnji mira i transformaciji konflikata;

– suradnji sa susjednim i drugim svjetskim regionima.

  1. Omladinski rad, sa sljedećim orijentacijama:
  • širenje i implementacija Preporuke Odbora ministara CM/Rec(2017)4 -o radu s mladima i promoviranje Europske agende o radu s mladima,
  • razvoj kvalitete i metodologije u radu s mladima i neformalnom obrazovanju/ učenju.

Više pojedinosti o konkretnim pitanjima u okviru svakog prioriteta mogu se naći u prioritetima rada za sektor mladih za period 2024-2027. godina na linku: htt://www.coe.int/en/web/youth/priorities.

Studijske sesije za Vijeće Europe predstavljaju važan način povezivanja mladih ljudi s programom Mladi za demokraciju i konkretno sredstvo podrške omladinskim organizacijama i mrežama, posebno pokrivanjem troškova aktivnosti i pružanjem obrazovne potpore.

Rok za prijavu na studijske sesije za prvi semestar 2026. godine je 15.4.2025. godine, a prijave je potrebno dostaviti na e-mail eyc.studysessions@coe.int.

Poziv za dostavljanje prijava, informativni letak s kriterijima za aktivnosti koje će biti održane u suradnji s europskim centrima za mlade i prijavni obrazac mogu se naći na sljedećoj web stranici: https://www.coe.int/en/web/youth/-/call-for-applications-activities-in-co-operationwith-the-european-youth-centres-in-2026.

Pročitajte još članaka